Etkinlik Örnekleri

Atık Kutudan Oyun Yapımı – Dokun Hisset Oyunu

Gündelik hayatta en yaygın olan atıklarımızdan bir tanesi olan kutular kullanımları gereği geri dönüşüm etkinlikleri için oldukça uygundur. Bir çok geri dönüşüm etkinliğinin baş kahramanı olan kutularla nasıl bir oyun hazırlanır bu yazımızda ele alacağız. Etkinliğimize geçmeden önce belirtmek isteriz ki, bu oyun için standart bir kutu ebatına ya da şekline ihtiyacınız yok. Sadece elinizdeki kutuya göre çocukların kollarını sokabilecekleri delik açmanız tek standardımız olacak.

Bu etkinlik için lazım olan malzemeler

-Atık bir kutu
-Maket Bıçağı ya da makas
-Birbirlerinden farklı dokulara sahip her türlü materyal. (Bu farklılıklar ne kadar çok olursa çocucuğunuzun duyuşsal becerilere katkısı o denli büyük olacaktır.)
-Eğer süslemeyi düşünürseniz de el işi kağıtları, craft kağıtları, sulu boya, pastel boya… Yani aklınıza süslemek için her ne geliyorsa.

Yukarda da bahsettiğimiz gibi ilk olarak çocuğuzun kolları girecek şekilde kutumuza iki delik açalım. Eğer kutumuz koli tarzında en ve boyu birbirine eşit yada yakın ebatlarda bir kutuysa farklı dokulara sahip materyallerimizi kutunun içine koyabiliriz. Ancak bir laptop kutusu gibi dar genişlikte bir kutuysa kutunun diğer tarafına oyuncakları koyabiliriz. Ne demek istediğimizi tam olarak belirtmek için biz herkesinden de birer örneği yazımıza ekledik.

Her yazımızın sonunda olduğu söylediğimiz gibi bizim vermiş olduğumuz etkinlik örneklerini siz kendinizden de bir şeyler katarak zenginleştirebilirsiniz. Mesela bu etkinlikte çocuğunuz koyduğunuz materyaller arasında oyuncağını felan bulmuşsa o oyuncağı ona kimin aldığını, nereden aldığını, rengini gibi soruları sorabilirsiniz. Böylelikle çocuğunuzun duyuşsal becerileri gelişirken zihinsel gelişimine de bir nebze katkıda bulunmuş olursunuz.

Etiketler: , , ,

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.