Etkinlik Örnekleri

Çocuklar için Geri Dönüşüm Etkinlikleri – Plastik şişelerden ne yapılır? (1)

Gündelik hayatımızın en çok kullanılan malzemelerden bir tanesi olan plastik şişeler doğaya atıldığında uzun yıllar kaybolmadan çevreye zarar verebiliyorlar. Geri dönüşüme en elverişli malzemelerden bir tanesi olan plastik şişelerden neler yapılır bu yazımızda bir kaç örneğini göreceğiz. Paylaştığımız görsellerle nasıl yapıldığından daha çok neler yapıldığını paylaşmak istedik.

1.Plastik Şişeden Eşleştirme Oyunu 

Eğer evinizde çok miktarda su şişesi birikiyorsa bunları değerlendirmenin en iyi yöntemi toplu bir şekilde kullanmaktır. Yukarıdaki görselde de gördüğünüz gibi pet şişelerini kapak bölümlerinden 3-4 mm altından maket bıçağıyla kesip bunları bir tahtanın yada kartonun üstüne silikon tabancası yardımıyla yapıştırabilirsiniz. Bizim görselimizde kapakların üzerinde harfler yazıyor ancak siz bunu şekil yada sayılarla da yapabilirsiniz. Ayrıca bu etkinliği bir hafıza oyunu olarak da tasarlayabilirsiniz bunun içinse yapmanız gereken şey kapakların dış bölümüne değil iç bölümüne şekilleri sayılar yada harfler yazmak olacaktır. Her harften, şekilden yada sayıdan ikişer adet yazarak levhanın üzerine karışık bir şekilde monte edebilirsiniz ve çocuğunuzdan kapağın diğer eşini bulmasını isteyebilirsiniz. Ücretli olarak satılan hafıza kartlarının bu etkinlikten hiç bir farkı yoktur. 🙂

2. Plastik Şişeden Oyuncak Yapımı

Pet şişeler çocuklara oyuncak yapmak için de oldukça kullanışlıdır. Küçük kağıt ve boya dokunuşlarıyla çocuğunuza sevimli bir ayıcık, tavşan ya da araba yapabilirsiniz. Bu konudaki sınırın hayal gücünüz olduğunu unutmayın. Eğer çocuğunuza plastik şişeden bir araba yapmak isterseniz şişe kapaklarından tekerlek yapabilirsiniz. Ayrıca plastik şişeden araba yapmak için bir de çöp şişlere ihtiyacınız olabilir.

3.Plastik Şişeden Kalemlik Yapımı

Plastik şişelerle geri dönüşüm etkinliklerinden bahsederken plastik şişeden kalemlik yapımından bahsetmesek olmazdı. Zira internette de karşımıza en çok çıkan geri dönüşüm etkinliklerinden bir tanesidir. Plastik şişeden kalemlik nasıl yapılır konusuna biz sadece iki görsel ile örnek vermek isteriz. Plastik şişeden oyuncak yapımından da belirttiğimiz gibi kalemliğinizin nasıl bir şekilde olacağına sınır olan tek şey hayal gücünüzdür.

Sitemizdeki diğer geri dönüşüm etkinliklerini görmek için BURAYI tıklayın.

Etiketler: , , ,

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.