Etkinlik Örnekleri

Evde basit yapboz yapımı

Bu yazımızda çocuğunuzun görsel ve bilişsel gelişimine evde katkı sağlayabileceğiniz oldukça basit bir etkinlik örneğini tanıtacağız. Yapımının basit olmasının yanı sıra 2 yaştan 6 yaşa kadar okul öncesi çağındaki her yaşta çocuğun yapabileceği ve seveceği etkinliktir. Sözü daha fazla uzatmadan ilk önce etkinliğimizi nasıl yapacağımızı anlatalım ardın da örnek etkinliklere bakalım.

A4 boyutunda alacağımız bir çıktıyı parçalara bölerek daha sonra çocuğumuzdan bunları bir araya getirmesini isteyeceğiz. Çocuğunuzun yaşına göre böleceğiniz parçaların sayısını ayarlayabilirsiniz. Etkinliğin zorluk derecesinde ise bizim tavsiyemiz şu şekilde olacaktır.

2-3 yaş: 4-5 parça
3-4 yaş: 10 parça
4-5 yaş: 20 parça
5-6 yaş arası: 30 parça

Yukardaki değerler sadece bizim tavsiyemizdir. Eğer çocuğunuz bu sayılarda zorlanıyorsa yada kolay buluyorsa parça sayılarını ona göre düzenleyebilirsiniz. 30’dan fazla parça yapmak istediğinizde parçalar çok küçük olacağı için bu konuda tavsiyemiz yapbozun parçalarını asimetrik bir şekilde kesmek ve başka bir resim parçalarıyla karıştırmak olacaktır.

Bu etkinlik sayesinde çocuğunuzun görsel zeka ve dikkat gelişimine katkıda bulunmuş olacaksanız. Eğer evinizde çıktı alma imkanınız yoksa herhangi bir dergi, eski kitap yada gazete sayfasındaki bir resmi parçalayarak da yapabilirsiniz.

Etiketler: , , ,

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.