Etkinlik Örnekleri

Gazetelerden Geri Dönüşüm Fikirleri

Gazetelerin günlük çıkması ve bir sonraki gün artık onlarla hiç bakılmaması büyük bir atık kitlesi gibi karşımıza çıkmaktadır. Okunduktan sonra ve güncelliğini yitirdikten sonra gazeteler genellikle evin bir köşesinde biriktirilir ve ihtiyaç halinde kullanılmayı beklerler. Çoğu zaman tek kullanımlık bir örtü görevi gören evimizdeki gazetelerle başka neler yapabiliriz? Biz de bu sorunun cevabını birlikte öğrenmek adına sizin için küçük bir araştırma yaptık. İşte karşımıza çıkan sonuçlar.

Kalemlik ve Saklama Kutusu: Gazetelerden geri dönüşüm fikirlerinden ilki, onlardan bir saklama kutusu ya da kalemlik yapmaktır. Gazete sayfalarını sıkı bir şekilde rulo yaparak onları daha sonrasında iple birleştirerek birbirinden güzel kalemlikler ve saklama kutuları yapabilirsiniz. Oldukça kullanışlı bir yöntem olan gazete kağıtlarını rulo olarak kullanma tekniğini diğer geri dönüşüm örneklerimizde de göreceksiniz.

 

Çerçeve Yapımı: Gazeteden geri dönüşüm fikirlerinden ikincisi ise çerçeve yapımıdır. Burada yine gazete kağıtlarını rulo olarak kullanabilirsiniz hatta yaptığınız ruloların silindir şeklinde olmasını istemiyorsanız onları ezerek yassı şeklinde döşemesini yapabilirsiniz.

Tabak: Atık gazetelerden ne yapılır? Sorusuna vereceğimiz üçüncü cevap ise tabaktır. Gazete kağıtlarından yapıları gereği mutfakta kullanılan bir tabak yapılamaz. Ancak bir dekorasyon ürünü olarak kullanabileceğiniz çok güzel ve renkli bir tabağınız olabilir. Böyle bir tabağınızın süslemesini de çocuğunuza yaptırabilirsiniz.

Nihale: Nihalenin yapımı da tabağa oldukça benzemektedir ve hatta daha basittir diyebiliriz. Yine rula yaptığınız kağıtları dairesel şekilde birleştirerek renkli bir nihale elde edebilirsiniz.

Raf /Kitaplık: En zorunu ve en çok gazete kağıdı isteyen örneğimizi sona sakladık. Gazete kağıdından oluşturduğunuz binlerce silindiri bir araya getirerek sağlam bir raf ya da kitaplık elde edebilirsiniz.

Unutmayın ki yaptığınız tüm gazete kağıtından geri dönüşüm ürünlerini boyayabilirsiniz. Böylece çok daha renkli ve canlı ürünler ortaya koymuş olabilirsiniz.

 

 

Etiketler: , , , ,

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.