Etkinlik Örnekleri

Noktaları Birleştirme Dikkat Geliştirme Etkinliği

Çoklu zeka kuramına göre öğrenme çok farklı şekillerde meydana gelmektedir. Görsel zeka, duyuşsal zeka, işitsel zeka gibi zeka türleri kişinin en kolay ve en etkili şekilde nasıl öğrenmesine yardımcı olmaktadır. Bu yüzdendir ki bir çok beceriyi öğrenirken bireyler arasında farklılıklar vardır. Çoklu zeka kuramına göre bu farklılıklar bazı zeka becerilerinin bir kişide hiç olmadığı anlamına gelmez sadece becerilerin ne kadar fazla ya da etkili olduğu anlamına gelir. Biz de bu yazımızda ağırlıklı olarak görsel zekayı geliştirecek bir etkinlik paylaşmak istedik.

Noktaları Birleştirme Dikkat Gelişim Etkinliği

(Kaynak: mustafakabul. com)

Etkinliğimizin mantığı aslında oldukça basit aşağıda indireceğiniz PDF sayfasının sol tarafındaki noktaları birleştirerek oluşturulan şekillerin aynısın sağ tarafa çizilmesi istenmektedir. Bu etkinlik hem okulöncesi için hem de ilkokul ve ortaokul çağındaki çocuklar için uygun bir etkinliktir. İlkokul ve ortaokul öğrencileri için etkinliği zor hale getirmek için sol taraftaki resme en fazla 2-3 kez bakmasına izin verebilirsiniz. Ancak okul öncesi çağındaki çocuklar ise şekle sürekli bakabilirler.

Biz yukarıda sadece bir adet PDF paylaştık ancak bu etkinlik örneğini siz boş bir kağıtta bile artırabilirsiniz. İhtiyacınız olan şey ise sadece bir kağıt ve kalemdir. İlk olarak sabir aralıklı 5×5 şeklinde birer cm arayla noktalar koyun ve arkasından da istediğiniz bir şekli noktaları birleştirerek oluşturabilirsiniz hemen diğer tarafına ise yine aynı şekilde 5×5 şeklinde noktalar çizerek boş bırakabilirsiniz. Eğer çocuğunuz bu etkinliği sevmişse noktalardan oluşan boş şablonu fotokopiyle çoğaltarak sadece örnek çizimler yapıp çocuğunuza verebilirsiniz.

Etiketler: , , ,

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.