Etkinlik Örnekleri

Ramazanda evde ne yapılır?

Hepimiz biliyoruz ki Ramazan hayatımıza çok farklı bir soluk ve manevi hava katmaktadır. Öyle ki içimizdeki bu manevi değişim evin her bireyinde de olduğu için evin havasında da genel bir değişiklik olur. Ancak küçük çocuklarımız Ramazan ayının ne olduğunu tam anlayamadıkları ve oruç tutmanın ne demek olduğunu tam anlamıyla bilmedikleri için bu manevi değişimi eğer biz hiç bir şey yapmazsak hissedemezler. Namazın, Kuran’ın, caminin, orucun daha çok konuşulduğu bu günler aslında çocuğumuza en önemli değerlerimizi öğretmemiz için bir fırsattır.

Sahur’da Ramazan davulcusundan televizyonda çıkan ramazan konulu programlara kadar her şeyiyle çocuğumuzun Ramazan’ın en büyük nimeti olan manevi zenginliği tattırmalıyız. Peki bunun için neler yapmalıyız ve nasıl yapmalıyız? İşte tam bu sorulara cevap bulmak için bu yazımızı kaleme aldık. Ramazanda çocuklarımızla neler yapabiliriz gelin birlikte bakalım:

Çocuğunuzun uykusu eğer hafifse onu sahura kaldırabilirsiniz. Bunu zaten siz bu akşam yemek yemek için sahura kalkacağız diye önceden söylerseniz sırf bunu nasıl bir şey olduğunu merak ettiği için bile hiç uyumayabilir. Gece yenen yemeğin tadını aldığında ise size sonraki sahurlarda kaldırmanız için ısrar edebilir.

Birlikte Ramazan pidesi yada tatlı almaya gitmek: Belki çocuğunuzu normal günlerde fırına yada markete ekmek almak için gönderiyorsunuzdur. Ancak sizinle birlikte fırına gidip orada Ramazan pidesi için sıra beklemek onun için çok heyecan verici bir etkinlik olabilir. Normalde sıra beklemenin aslında ne kadar sıkıcı olduğu düşünüldüğünde fırın önünde dostlarla yapılan kısa bir sohbet bile çocuğunuzun mübarek günlerden feyzalmasını sağlayabilir.

Teravih namazına gitmek: Bu etkinlik aslında biraz çocuğunuzun yaşıyla doğru orantılıdır. Zira henüz tuvaletini yapmaya alışmamış ve bez bağlamaya devam ettiğiniz çocuğunuzla teravih namazına gitmenizi pek tavsiye etmeyiz. Ancak ilkokula başlamış bir çocuğunuzla gönül rahatlığıyla teravih namazına gidebilirsiniz.

Ramazan ve sahur programlarını izlemek: Bilindiği gibi çocuklar televizyon izlemeyi çok severler. Televizyonlardaki iftar ve sahur programları her ne kadar onların izlemeye alışık oldukları çizgi filmler kadar renkli olmasa da birlikte yaptığınız takdirde dikkatini çekecektir. Çekmese bile televizyonda bu programların açık olmasından dolayı bile kulağında bir aşinalık oluşacaktır.

Birlikte iftar saatini beklemek: Çocuğunuz her ne kadar oruç tutmuyor olsa da sizinle birlikte masa başında 3-4 dakikalık bir bekleyiş onu heyecanlandıracak ve oruç tutmanın ne olduğunu temel olarak kavrayacaktır.

Dua Balonu hazırlamak: Çocuğunuzla birlikte balonların üzerine dualar yazıp birlikte okuyabilirsiniz. Duaların yanı sıra balonlara hadis-i şerif ve ayetler de yazabilirsiniz.

Çok daha fazlasını çocuğunuzla yapmak istiyorsanız aşağıdaki Ramazan etkinlikleri listesine bakmanızı öneririz.

Ramazanda yapılabilecek etkinlik örnekleri yazı dizimize devam edeceğiz ancak şimdilik bu kadar diyelim. 🙂

Etiketler: , , , ,

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.