Etkinlik Örnekleri

Renk Dizimi ile Görsel Zeka ve Dikkat Gelişimi

Dikkat ve zeka gelişiminin en kritik dönemlerinden birisi olan okul öncesi çağında çocukların sayıları ve harfleri bilmemesi bir engel olarak görünmemelidir. Çocuklar sayıları ve harfleri bilmeseler bile onların dikkat gelişimine katkı sağlamak için bir çok dikkat geliştirici ekinlikler vardır. Bunlardan bir tanesi de renklerle yapılan dikkat gelişim etkinlikleridir. Biz de bu yazımızda renk dizimi ile dikkat geliştirme etkinliğini size tanıtacağız.

Özellikle 4-5 yaş okul öncesi çocukları için dikkat gelişimi etkinliği olan bu etkinlikte ihtiyaç duyulan malzemelere bakalım.Yukarıda paylaştığımız görselde de gördüğünüz gibi ihtiyaç duyulan malzemeler oldukça basit aslında.

Malzemeler:

En az 10 adet dil çubuğu. (Eğer dil çubuğu yoksa bunun yerine mandal yada çöp şiş de kullanabilirsiniz. Ancak çöp şişlerin sivri bölümünü kesmeyi unutmayın. 🙂

İçinde küçük renkli dairelerin olduğu 2 adet a4 çıktısı. (Bu çıktılardan bir tanesini bütün olarak kullanacağız ancak diğerini tek tek keserek dil çubuklarının üzerine yapıştıracağız.

Eğer evinizde renkli yazıcı alma imkanınız yoksa malzemelerinizi boyayarak da hazır hale getirebilirsiniz.

Malzemeleri söyledikten sonra sıra geldi etkinlikte dikkat edilmesi gerekenlere. Aslında oldukça basit olan dikkat gelişimi etkinliği birkaç tane püf noktaya sahip. Öncelikle bütün olarak kullandığınız a4 kağıdının üzerindeki renk dizilimlerini dikkate alarak dil çubuklarının üstüne kestiğiniz yuvarlakları yapıştırın. Etkinlikte dikkat edilmesi gereke en önemli nokta budur. Bir diğer önemli husus ise bütün olan a4 kağıdına uygun olarak en fazla kaç dil çubuğu yerleştirilebiliyorsa bunu çocuğa söylemenizdir. Örneğin bütün olan a4 kağıdında elinizdeki çubuklardan en fazla 5 tanesi yerleştiriliyorsa çocuğun bunu bilmesinde fayda vardır. Etkinliği zorlaştırmak için çocuğunuzun eline 5’ten fazla dil çubuğu verebilirsiniz. Ancak ilk başlarda yerleştirilecek dil çubuğu ile çocuğun eline verilen dil çubuğunun eşit olmasına dikkat edin.

Bu yazıdaki görseller teacherspatteachers.com sitesinden alıntıdır.

Etiketler: , , ,

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.